ISO standardi
ISO standardi (Međunarodna organizacija za standardizaciju) su međunarodno priznati standardi koji igraju važnu ulogu u ispitivanju materijala i komponenti. Oni definišu metodologiju i parametre okvira i time osiguravaju da se postupci ispitivanja sprovode jednoobrazno i pouzdano širom sveta kako bi se garantovao kvalitet i bezbednost materijala i proizvoda.
Kod ispitivanja plastike, primarni fokus je na međulaboratorijskoj uporedivosti, ponovljivosti i sledljivosti rezultata ispitivanja. Osnovne metode ispitivanja regulisane su standardima kao što su ISO 527 (ispitivanje zatezanja), ISO 178 (ispitivanje savijanja) ili ISO 1133 (indeks tečenja rastopa). Za procenu mehaničkih svojstava metala, važna su ispitivanja zatezanja prema ISO 6892-1 i ISO 6892-2 ili ispitivanja udara prema ISO 148-1. U ispitivanju komponenti, standardi kao što je ISO 898 koriste se pri ispitivanju navojnih pričvršćivača, uključujući zavrtnje, vijke i navrtke.
ISO standarde dogovaraju stručnjaci na međunarodnom nivou. Naši menadžeri u industriji u kompaniji ZwickRoell ne samo da rade u bliskoj saradnji sa industrijom, već i aktivno učestvuju u procesima standardizacije zauzimajući vodeće pozicije u stručnim odborima. Ovo nam omogućava da savršeno uskladimo i dalje razvijamo naše mašine za ispitivanje i dodatnu opremu kako bismo ispunili zahteve standarda i vaše potrebe za ispitivanjem.
U nastavku ćete pronaći pregled najvažnijih ISO standarda u različitim industrijama — dok naš portfolio standarda daleko prevazilazi one navedene. Slobodno kontaktirajte naše stručnjake iz industrije!
Plastika Kompoziti Metali Medicina i farmacija Papir Tekstil Zatražite konsultacije
Važni ISO standardi za plastiku
| Short description | Standards |
|---|---|
| Kompoziti i plastika | Ispitivanje sabijanjem (čeono opterećenje) |
|
| Guma i elastomeri | Tvrdoća IRHD |
|
| Plastika | Ispitivanje zatezanja |
|
| Plastika | Folije | Ispitivanje zatezanja |
|
| Plastika | Cevi | Krutost prstena / fleksibilnost prstena |
|
| Guma i elastomeri | Ispitivanje zatezanja |
|
| Guma i elastomeri | Ispitivanje rasta kidanja |
|
| Plastika | Ispitivanje zatezanja pri visokim stopama deformacije (ispiitvanje zatezanja velikom brzinom) |
|
| Plastika | Fleksibilna pena | Vrednost kompresijskog naprezanja |
|
| Plastika | Fleksibilna pena | Tvrdoća udubljenja |
|
| Plastika | Cevi | Ispitivanje puzanja |
|
| Plastika | Snaga udara Charpy |
|
| Medicina | Medicinske rukavice za pregled | Ispitivanje zatezne čvrstoće |
|
| Plastika | Folije | Otpornost na probijanje |
|
| Plastika | Snaga udara Izod |
|
| Plastika | Komponente | Dynstat ispitivanje |
|
| Plastika | Fleksibilna pena | Zatezna svojstva |
|
| Plastika | Fleksibilna pena | Snaga kidanja |
|
| Plastika | Ispitivanje na udar, zatezanje |
|
| Plastika | Cevi | Zatezna svojstva |
|
| Plastika | Ispitivanje na probijanje na ispitnim pločama |
|
| Plastika | Ispitivanje savijanja u 3 tačke |
|
| Plastika | Folije | Koeficijent trenja (COF) |
|
| Plastika | Fleksibilna pena | Ispitivanje udaranja sa konstantnim opterećenjem |
|
| Plastika | Cevi | Rast pukotina |
|
| Plastika | Ispitivanje protoka rastopa (MFR, MVR) |
|
| Plastika | Čvrsta pena | Ispitivanje sabijanjem |
|
| Plastika | temperatura otklona toplote |
|
| Plastika | Cevi | Vicat temperatura omekšavanja |
|
| Plastika| Vicat temperatura omekšavanja VST |
|
| Plastika, guma i elastomeri | Tvrdoća - Udubljenje kuglice i Rockwell |
|
| Plastika | Cevi | Ispitivanja udarom |
|
| Plastika, guma i elastomeri | Tvrdoća - Shore |
|
| Plastika | Ispitivanje puzanja |
|
Važni ISO standardi za gumu i elastomere
| Short description | Standards |
|---|---|
| Guma i elastomeri | Tvrdoća IRHD |
|
| Guma i elastomeri | Ispitivanje zatezanja |
|
| Guma i elastomeri | Ispitivanje rasta kidanja |
|
| Medicina | Medicinske rukavice za pregled | Ispitivanje zatezne čvrstoće |
|
| Plastika, guma i elastomeri | Tvrdoća - Udubljenje kuglice i Rockwell |
|
| Plastika, guma i elastomeri | Tvrdoća - Shore |
|
Važni ISO standardi za kompozite
| Short description | Standards |
|---|---|
| Kompoziti i plastika | Ispitivanje sabijanjem (čeono opterećenje) |
|
| Kompoziti | Ispitivanje sabijanjem (kombinovano opterećenje) |
|
| Kompoziti | Ispitivanje zareznog sabijanja (OHC, FHC) |
|
| Kompoziti | Ispitivanje zatezanja |
|
| Kompoziti | Sabijanje nakon udara (CAI) |
|
| Kompoziti | Ispitivanje savijanja |
|
| Kompoziti | Interlaminarna čvrstoća na smicanje (ILSS) |
|
| Kompoziti | Čvrstoća lepljivih veza (ispitivanje smicanja preklapanja) |
|
| Kompoziti | Ispitivanje smicanja (ispitivanje smicanja u ravni) |
|
| Kompoziti | G1c ispitivanje / DCB ispitivanje (dvostruka konzolna greda) |
|
Važni ISO standardi za metale
| Short description | Standards |
|---|---|
| Metali | Termomehanički zamor (TMF) |
|
| Metali | Lim | Ispitivanje proširenja rupa, osetljivost na pukotine na ivici |
|
| Metali | Ispitivanje zatezanja (temperatura okoline) |
|
| Metali | Lim | Cupping ispitivanje po Erichsen & Olsen |
|
| Metali | Lim | Ispitivanje ušičavosti |
|
| Metali | Cevi | Ispitivanje zatezanja prstenastih uzoraka |
|
| Metali | Cevi | Ispitivanje spljoštavanja cevi |
|
| Metali | Cevi | Ispitivanje proširivanjem pomoću koničnog trna |
|
| Metali | Cevi | Ispitivanje obrubljivanja |
|
| Metali | Cevi | Ispitivanje širenja prstena |
|
| Metali | Ispitivanje zatezanja (povišena temperatura) |
|
| Metali | Ispitivanje zatezanja (minijaturizovani uzorak) |
|
| Metali | Ispitivanje zamora niskog ciklusa (LCF) |
|
| Metali | Lim | Cupping ispitivanje, formiranje granične krive (FLC) |
|
| Metali | Tvrdoća Rockwell |
|
| Metali | Tvrdoća Jominy end quench ispitivanje (Jominy ispitivanje) |
|
| Metali | Ispitivanje zamora (ispitivanje S-N krive) |
|
| Metali | Lim | Cupping ispitivanje, ispupčenje |
|
| Metali | Tvrdoća Vickers |
|
| Metali | Tvrdoća Brinell |
|
| Metali | Ispitivanje savijanja |
|
| Metali | Lim | r-vrednost |
|
| Metali | Lim | n-vrednost |
|
| Metali | Charpy udarno ispitivanje sa urezanim uzorkom |
|
| Metali | Čelik za armiranje betona | Ispitivanje zatezanja, savijanja i zamora |
|
| Metali | Čelik za armiranje betona | Ispitivanje smicanja |
|
| Metali | Čelični pramenovi | Ispitivanje zatezanja i zamora |
|
| Metali | Pričvršćivači sa navojem | Ispitivanje zatezanja, ispitne sile, udara, tvrdoće i torzije |
|
| Metali | Navrtke | Ispitivanje sile, tvrdoće i ispitivanje proširenja |
|
| Metali | Pričvršćivači sa navojem | Ispitivanje zamora |
|
| Metali | Tvrdoća Leeb |
|
| Metali | Tvrdoća dubine tvrdoće kućišta (CHD) |
|
| Metali | Žica | Ispitivanje torzije |
|
Važni ISO standardi za medicinsku i farmaceutsku industriju
| Short description | Standards |
|---|---|
| Medicina | Čiste sobe |
|
| Medicina | Kateter | Horizontalno ispitivanje u uslovima simulirane upotrebe |
|
| Medicina | Ispitivanje zaštitnih maski za lice |
|
| Medicina | NIS sistemi za injekcije na bazi igle | Pregled |
|
| Medicina | NIS | Tačnost doziranja i mehanika olovke |
|
| Medicina | NIS kanile | Kompatibilnost igala i pen-injektora |
|
| Medicina | NIS kartridži | Sila pokretanja/klizanja i nepropusnost |
|
| Medicina | NIS autoinjektori |
|
| Medicina | Implantati kuka | Ispitivanje zamora tela butne kosti / ispitivanje zamora do konačnog veka trajanja |
|
| Medicina | Implantati kuka | Ispitivanje modularnih glava butne kosti na pritisak i zatezanje |
|
| Medicina | Implantati kuka | Metoda ispitivanja deformacije acetabularne čašice |
|
| Medicina | Implantati kuka | Otpornost na obrtni moment (veza glava–telo femoralne komponente) |
|
| Medicina | Implantati kolena | Ispitivanje zamora tibijalne platforme |
|
| Medicina | Kičmeni implantati | Statičko i dinamičko ispitivanje / model za vertebrektomiju |
|
| Medicina | Zubni implantati | Ispitivanje zamora |
|
| Medicina | Kondomi | Otpornost na kidanje / izduženje pri kidanju |
|
| Medicina | Pakovanje | Bočica sa preostalom silom zaptivanja (RSF) |
|
| Medicina | Stomatološka industrija | Keramika otporna na savijanje |
|
| Medicina | Kateter | Ispitivanje zatezanjem |
|
| Medicina | Medicinske rukavice za pregled | Ispitivanje zatezne čvrstoće |
|
| Medicina | Špricevi | Prethodno napunjeni špricevi (PFS) |
|
| Medicina | Špricevi | Špricevi za jednokratnu upotrebu | Sila pokretanja / Sila klizanja i ispitivanje curenja |
|
| Medicina | Luer/Luer-lock priključak |
|
| Medicina | Pločice za kosti | Čvrstoća na savijanje |
|
| Medicina | Vijci za kosti | Mehanička svojstva |
|
| Medicina | Kanile i igle | Otpornost na lomljenje |
|
Važni ISO standardi za papirnu industriju
| Short description | Standards |
|---|---|
| Papir i karton | Ispitivanje čvrstoće u vlažnom stanju / ispitivanje zatezanja u vlažnom stanju |
|
| Papir i karton | Ispitivanje zatezanja u suvom stanju |
|
| Papir, karton i valoviti karton | burst ispitivanje |
|
| Papir | Valoviti papir | Ispitivanje valovitog medijuma (CMT) |
|
| Papir i karton | Čvrstoća na pritisak / ispitivanje gnječenja prstena (RCT) |
|
| Papir i karton | Čvrstoća na pritisak / ispitivanje kratkog stezanja (SCT) |
|
| Papir | Zatezna čvrstoća nultog raspona |
|
| Papir | Koeficijent trenja |
|
| Papir i karton | Ispitivanje unutrašnjeg vezivanja / Ispitivanje zatezanja u Z-pravcu |
|
| Papir, karton i valoviti karton | Ispitivanje savijanja / krutosti pri savijanju (2 tačke, 3 tačke, 4 tačke) |
|
| Papir | Valoviti papir | Čvrstoća na pritisak kratkog raspona (S-ispitivanje) |
|
| Karton | valoviti karton | Ispitivanje savijanja / Kvalitet nabora |
|
| Karton | Valoviti karton | Ispitivanje probijanja (LPET u odnosu na PET) |
|
| Karton | Valoviti karton | Ispitivanje ravnog gnječenja (FCT) |
|
| Karton | Valoviti karton | Otpornost na gnječenje ivica (ECT) |
|
| Karton | Valoviti karton | Ispitivanje sabijanjem kutije / ispitivanje slaganja (BCT) |
|
| Papir | Papirne maramice | Vlažna zatezna čvrstoća |
|
| Papir | Maramica | Ispitivanje zatezanja u suvom stanju |
|
| Papir | Maramica | Čvrstoća na pucanje / ispitivanje na probijanje |
|
Važni ISO standardi za tekstil
| Short description | Standards |
|---|---|
| Tekstil | Tekstilne tkanine | Ispitivanje zatezanja (ispitivanje hvatanja) |
|
| Tekstil | Niti, prediva, kanap | Ispitivanja zatezanja |
|
| Medicina | Ispitivanje zaštitnih maski za lice |
|
| Tekstil | Kaiševi, pojasi, konopci, užad | Ispitivanja zatezanja / ispitivanja adhezije |
|
| Tekstil | Ispitivanja na tekstilnim tkaninama, premazanim tkaninama, geotekstilima |
|
| Tekstil | Gotovi proizvodi | Ispitivanja zatezanja |
|